Opieka medyczna dla zatrudnionych to koszt
Wydatki na obowiązkowe świadczenia z zakresu medycyny pracy i dodatkowe pakiety, umożliwiające pracownikom i ich rodzinom korzystanie z prywatnego leczenia, zwykle ujmuje się na koncie „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".
Analiza aktualnej sytuacji na rynku pracy może dawać podstawy do stwierdzenia, że mamy do czynienia z tak zwanym rynkiem pracownika. Rynek pracownika charakteryzuje się znaczną liczbą ofert pracy i utrudnionym pozyskiwaniem przez firmy odpowiednich kandydatów, ponieważ mają oni silniejszą pozycję negocjacyjną i mogą wybierać wśród ofert pracy oraz dyktować warunki zatrudnienia. Pracodawcy z kolei skupiają się na ograniczaniu odpływu wartościowych pracowników i obniżaniu fluktuacji zatrudnienia. Specjaliści są cenieni w każdej branży, więc firmy wkładają dużo wysiłku w pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Przede wszystkim fluktuacja powoduje wzrost kosztów, takich jak na przykład:
- wydatki związane z przeprowadzeniem procesu rekrutacji (ogłoszenia, spotkania itp.);
- koszty wstępnego zatrudnienia nowych pracowników;
- szkolenia związane z przekazywaniem umiejętności i wymagań na danym stanowisku w podmiocie gospodarczym.
Metodami, z których korzystają pracodawcy, aby przyciągnąć i zatrzymać na dłużej pracowników, mogą być – poza odpowiednim wynagrodzeniem – różnorodne niepieniężne świadczenia dodatkowe, takie jak na przykład: karty sportowe, świadczenia pozapłacowe w formie bonów czy opieka medyczna w niepublicznych placówkach.
Ewidencja księgowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta